Τάξεις Υποδοχής

Στο πλαίσιο της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης, οι Τάξεις Υποδοχής (Τ.Υ.) Ι & ΙΙ ΖΕΠ αποτελούν ένα ευέλικτο σχήμα θεσμικής και διδακτικής παρέμβασης, το οποίο επιτρέπει στη σχολική μονάδα, αφού σταθμίσει τις πραγματικές εκπαιδευτικές ανάγκες και τις δυνατότητες των μαθητών/τριών που δεν έχουν την απαιτούμενη γνώση της ελληνικής γλώσσας (Ρομά, Αλλοδαπών, Παλιννοστούντων, Προσφύγων, Ευάλωτων Κοινωνικών Ομάδων κτλ.) να επιλέξει εκείνο το σχήμα που μπορεί να τους παρέχει επιπλέον διδακτική υποστήριξη, με σκοπό να τους βοηθήσει να προσαρμοστούν και να ενταχθούν πλήρως στις κανονικές τάξεις στις οποίες είναι εγγεγραμμένοι/ες, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Στο 21ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΑΣ τα τελευταία σχολικά έτη λειτουργούν Τ.Υ. Ι ΖΕΠ στις οποίες φοιτούν μαθητές/τριες με ελάχιστη ή μηδενική γνώση της ελληνικής γλώσσας. Εκεί ακολουθούν ένα εντατικό πρόγραμμα εκμάθησης της ελληνικής γλώσσας 15 ωρών ενώ παρακολουθούν παράλληλα και μαθήματα στην κανονική τους τάξη (μαθήματα Γενικής Παιδείας, όπως Μαθηματικά, Φυσική Αγωγή, Πληροφορική και Αγγλικά, καθώς και μαθήματα της επιλεγμένης ομάδας Προσανατολισμού, αν αφορά μαθητές που παρακολουθούν το πρόγραμμα μαθημάτων της Β' Τάξης).

Στα αρχεία που ακολουθούν περιέχονται χρήσιμες πληροφορίες για την ίδρυση και λειτουργία των Τ.Υ. Ι & ΙΙ ΖΕΠ, καθώς και για την αξιολόγηση, τη φοίτηση και την προαγωγή των μαθητών που παρακολουθούν τα προγράμματα αυτά.